Ma a kölesről gyűjtöttem nektek néhány információt, hogy jobban meg ismerhessétek, ha még nem kóstoltátok. Remek alternatívája a rizsnek is és sokoldalúan felhasználható egészséges (ál)gabonaféle.
Én is sokat használom mind a saját mind a kislányom ételeibe. Sajnos erről is ahány hozzátáplálási táblázat annyi félét ír 😦 Láttam olyat, ami 7 hótól köles lisztet ír, 7-8 hónapos kortól sokan kölesgolyót adnak nassolni a piciknek, viszont vannak olyan táblázatok is, amik 1 éves kórig nem ajánlják…
Na most ezen kiigazodni… Így én annak idején azok közé az ételek közé soroltam magamnak a kölest, amit egészségesnek, hasznosnak találtam és tudtam, hogy a kis Manómmal mindenképpen megismertetem, így én 8 hónapos kora körül elkezdtem neki főzni vele, amit egy percig se bántam, mert így még változatosabbá tudtam tenni az ételeit és szerette is az ezzel készült ételeket. 🙂 De ha bizonytalanok vagytok ezzel kapcsolatban kérdezzetek rá szakembernél is! Ha a családban bármi féle allergia előfordult volna, akkor is kérjétek ki az orvosotok véleményét!
És akkor jöjjenek a csupasz tények, amiket erről a csodálatos növényről találtam 🙂
A köles az egyik legrégebben nemesített és termesztett gabona félénk, a kőkorszak óta termeszti az ember. Afrikában, Ázsiában, Indiában is több ezer éve ismerik és manapság is alapélelmiszernek számít. Kínában már a rizs előtt is fő termény volt, így ismertsége még előbbre nyúlik vissza. A régészeti leletek megerősítették, hogy termesztése már a neolitikus korban folyamatos volt.
Európában is gyakran fogyasztották ezt a gabonafélét a 18. századig, azonban a kenyérgabonák gyorsan kiszorították és átvették a helyét. De napjainkban ismét reneszánszát éli ez a csodálatos tápanyagokban és ásványi anyagokban nagyon gazdag növény.
A köles (Panicum milicaeum) a pázsitfűfélék (Poaceae ) családjába tartozik. Egy méter körüli magasra nő és szép élénkzöld színe van.
Magyarországon a termesztése főleg az Alföldön jellemző. Manapság ismét egyre nagyobb mennyiségben termesztik már ügyelve a bió minőségre. Nagyon jól tűri a szárazságot és a hideget ezért könnyen megterem.
A köles élettani és egészségre gyakorolt pozitív hatásai kivételesen lenyűgözőek.
Gazdag olyan vitaminokban mint a B vitaminok és olyan ásványi anyagokban, mint a fluor, mely a fogainkat védi, (még a zománcra is jó hatással van) és a szilícium. A kölesben lévő szilícium és vegyülete, a kovasav fontos szerepet játszik csontképzésünkben, és emellett a bőrünk hámosodását és hajtunk, körmünk egészségét is elősegíti és védi a szemet és az érfalakat.
Erősíti az immunrendszert, hiszen tele van ásványi anyagokkal. Az egyik leggazdagabb magnézium forrás, de káliumból is nagyon sokat tartalmaz, ami a szívizom ritmusát és működését szabályozza. Megtalálható benne még a sejtek regenerálódásához szükséges magnézium és vas, de tartalmaz még foszfort is.
A népi gyógyászatban a szemen kívül még a lép gyógyszerének is tartják. Emellett vércukorszint szabályozó és mivel kiváló antioxidáns rákmegelőző hatása is ismert.
De a köles a tüdőnkre és a légzésünkre , de még a koleszterin szintűnkre is jó hatással van. Kölesben gazdag étrenddel megelőzhetjük a rossz koleszterin szintet is, mert segít fenntartani a megfelelő triglicerid szintet, ezzel egészséges szív- és érrendszert eredményezve.
Idegrendszeri problémák esetén is ajánlott a fogyasztása, mert triptofánt tartalmaz, azt az esszenciális aminosavat, mely segíti a szerotonin termelődését. A szerotonin jelentős hatással van hangulatunkra, alvásunkra és étvágyunkra. Az alacsony szerotonin szint depresszióval és alvászavarral is járhat.
Fontos megjegyezni, hogy a pajzsmirigy betegséggel küzdő embereknél a köles túlzott fogyasztása ronthatja a tüneteket. Ezért, már meglevő pajzsmirigy problémák esetén a köles vagy köles alapú ételeket jó ha korlátozzuk.
Szerepe jó minőségű fehérje forrásként sem elhanyagolható, hasonlóan a Quinoához, így a vegetáriánus étrendet követők számára nagyon ajánlott a köles fogyasztása, hogy megfelelő mennyiségű fehérjét juttassanak szervezetükbe.
Egyéb jótékony hatásai
Nem tartalmaz glutént, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják, és csecsemők is már 8 hónapos kor körül ehetik, mivel könnyen emészthető, ezért mind felnőtteknek mind gyerekeknek jó hatással van a gyomrára. Magas vízben oldódó rost tartalma pedig könnyedén megtisztítja a beleket a lerakódott salaktól, és még gázképződést sem okoz.
Erős lúgosító hatással is bír, de alacsony kalória tartalmának köszönhetően jól beépíthető a fogyókúrás étrendekbe is, mivel gyorsan és hosszabb időre eltelíti a gyomrot.
Betegség után lábadozó betegeknek és kismamáknak kimondottan ajánlott a fogyasztása, hiszen erősíti az immunrendszert.
Azt állítják még róla, hogy késlelteti le lassítja az öregedési folyamatokat is, emellett gyulladáscsökkentő hatású, és ajánlott a fogyasztása vashiányos állapotban és savtúltengésben szenvedőknek is.
Több fajtáját is fogyasztjuk a kölesnek, ezeket többnyire hántolva kapjuk a boltokban.
A legismertebb fajtája az aranyköles kemény, kovasav tartalmú héja étkezésre alkalmatlan, ezért hántolni szokták, így vitamin tartalma ugyan alacsonyabb lesz, de niacintar talmának jelentős része a hántolást követően is megmarad.
A hántolt köles 100 grammja 350 kcal-t, 9,5 gramm fehérjét, 68,76 gramm szénhidrátot, 3,9 gramm zsírt és 3,8 gramm élelmi rostot tartalmaz.
A köles egyetlen hántolatlanul fogyasztható fajtája a legegészségesebb barna köles.
A rizshez hasonlóan nagyon sokrétűen felhasználható, mind édes és mind sós ételekhez. Jó tulajdonsága hogy a hűvös napokon tökéletes táplálék számunkra, mert belülről melegíti a testünket.
Főzési ideje viszonylag rövid, 15-20 perc, háromszoros mennyiségű vízben kell megfőzni, néha meg kevergetve nehogy oda kapjon az alja.
A kölessel jól harmonizáló fűszerek a vanília, a rozmaring, a tárkony, a kömény, a koriander, a gyömbér, a petrezselyem, a bazsalikom, a fahéj a kardamom, de kakaóval, mákkal, és dióval is nagyon finom ételeket készíthetünk belőle.
Egyéb érdekességek a kölesről
Elvétve még megtalálható az a régi hagyomány, mely szerint a menyasszony cipőjébe az esküvő napján kölest szórnak, hogy szorgos háziasszony legyen belőle.
Sok kisgyerek kedvence az extrudált kölesgolyó, mely többé kevésbé helyettesíti a nem annyira egészséges rágcsálnivalókat, mint a kekszek, csipszek. Nagy hátránya viszont, hogy nagyon beleragad a kis fogacskákba, ezért fog mosásnál érdemes figyelni, hogy ne maradjon rajta sehol!
Érdemes körbenézni a weboldalon is https://szilvamag.com/ egyéb inspirációkért a családnak és a babáknak, ha tetszik az oldal kövessétek, vagy a Facebook oldalt is követhetitek, Like-olhatjátok itt https://www.facebook.com/szilvamag.szilva/?ref=page_internal, de ha szeretnétek egy szuper csapathoz is csatlakozni a Facebook csoportban is sok szeretettel várunk mindenkit, ezt itt találhatjátok https://www.facebook.com/groups/616463738564731/ .
Források
Nem vagyok orvos, nem vagyok dietetikus, az itt olvasható információkat a megjelölt forrásokból gyűjtöttem össze csupán egyetlen céllal: hogy kedvet csináljon a kis közösségünk tagjainak egy-egy zöldség, gyümölcs, gabona féle részletesebb megismeréséhez és fogyasztásához 😉
http://www.mindmegette.hu/koles-liszterzekenyeknek-es-gabonaimadoknak-47019
http://tablet.hvg.hu/gasztronomia/20140220_Mire_jo_a_koles__recept
Visszajelzés: Spenótos sajtos karfiol főzelék babáknak – SzilvaMag